Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uciążliwa migrena

(gb)
Istotą tej choroby jest napadowy ból głowy o szczególnym charakterze. Jest zlokalizowany w okolicy czołowo—skroniowej, obejmuje również oczodoły. Ma charakter pulsująco-rozsadzający i stopniowo narasta.

Istotą tej choroby jest napadowy ból głowy o szczególnym charakterze. Jest zlokalizowany w okolicy czołowo—skroniowej, obejmuje również oczodoły. Ma charakter pulsująco-rozsadzający i stopniowo narasta.
Najczęściej boli jedna połowa głowy, choć czasem ból obejmuje cały jej obszar. Ataki trwają od kilku godzin do kilku dni.


Dlaczego boli

Powszechnie uważa się, że występowanie migreny jest uwarunkowane genetycznie. Choroba może pojawiać się raz na kilka miesięcy, a także raz na tydzień. Z obserwacji klinicznych wiadomo, że również niektóre czynniki mogą ją wywoływać lub wpływać na jej przebieg. Wielu pacjentów twierdzi, że ich dolegliwości bólowe są prowokowane przez zmiany pogody. Nie wiadomo dokładnie, które czynniki meteorologiczne odgrywają zasadniczą rolę. Bierze się pod uwagę zmiany wilgotności powietrza, wahania temperatury i zmiany ciśnienia. Mają one miejsce przez cały rok, nie zauważono zatem, aby jakaś pora roku była szczególnie niekorzystna dla chorych.

Migrenowe bóle głowy mogą również być wywoływane przez zmiany hormonalne, stres, a także niektóre pokarmy, np. kakao, czerwone wino, czekoladę czy orzechy.


Mroczki przed oczami

Niektóre ataki migreny są poprzedzane występowaniem tzw. aury. Przed atakiem bólu chory może zaobserwować zaburzenia wzrokowe takie jak np. migocące mroczki, błyszczące punkty czy też jasne błyskawice i plamy. Niekiedy jeszcze przed wystąpieniem właściwego bólu choremu drętwieją nogi i ręce, pojawiają się zaburzenia mowy, drętwienie twarzy i języka.


Kiedy do lekarza

Początkowo chorzy próbują leczyć napady migreny środkami przeciwbólowymi. Jeżeli jest to skuteczne, a napady są rzadkie – można pozostać przy takim postępowaniu. Nie należy jednak zwlekać z wizytą u lekarza, gdy napady występują często (np. zdarzają się 3 razy w miesiącu), a każdy z nich jest ciężki i długotrwały. Pomocy neurologa wymaga także każdy przypadek tzw. migreny z aurą.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto