Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uporczywe zaparcia

Mariola Marklowska
Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, zajadasz się białym pieczywem, nie przepadasz za warzywami i owocami, które są bogatym źródłem błonnika, lubisz słodycze i mało pijesz – narażasz się na problemy z ...

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, zajadasz się białym pieczywem, nie przepadasz za warzywami i owocami, które są bogatym źródłem błonnika, lubisz słodycze i mało pijesz – narażasz się na problemy z wypróżnianiem.

Z powodu zaparć cierpi już co druga Polka i co czwarty Polak. Na nieszczęście, spora grupa osób dotkniętych tą przypadłością nic nie robi, aby się jej pozbyć wychodząc z założenia, że „samo przyszło, samo zniknie”. To duży błąd! Specjaliści twierdzą, że niepodejmowanie żadnych działań może skutkować chorobą, np. hemoroidami, które nie zawsze można szybko wyleczyć.

Dorosły, zdrowy człowiek powinien raz dziennie się wypróżniać, najlepiej o stałej porze. Jeśli wypróżnia się mniej niż trzy razy w tygodniu, a do tego ma problemy z oddawaniem stolca (towarzyszy mu konieczność silnego parcia i uczucie niepełnego wypróżnienia), powinien zmienić sposób odżywiania się i zażywać więcej ruchu. Dobrze jest również zasięgnąć porady lekarza.

Zaparcia to problem wielu pacjentów. Najczęściej ich przyczyną są błędy żywieniowe i nieodpowiednie nawyki. Zdarza się jednak, że zaparcia są objawem poważnych chorób, np. nowotworowych, dlatego nie należy ich bagatelizować. Trzeba je traktować jako sygnał nieprawidłowych procesów zachodzących w organizmie.

Jeżeli przyczyną problemów z wypróżnianiem jest jakaś choroba, trzeba ją wyleczyć. Do tego potrzebny jest jednak lekarz, który ją zdiagnozuje i zaleci jakąś terapię.
Jeśli zaparcia nie mają przewlekłego charakteru, możemy spróbować sami sobie pomóc. Przede wszystkim trzeba przyzwyczaić organizm do stałej pory oddawania stolca. Pomocne mogą się również okazać codzienne spacery i ćwiczenia fizyczne.

Najważniejsza jest jednak zmiana sposobu żywienia. W naszym menu powinno być jak najwięcej błonnika. Znajdziemy go m.in. w chlebie pełnoziarnistym, warzywach (np. marchew, kapusta, kukurydza, soja), suszonych warzywach strączkowych, nasionach, kaszach i suszonych śliwkach.

Korzystne działanie ma również wypijanie szklanki przegotowanej wody na czczo i około 2 litrów płynów dziennie. Specjaliści zalecają, aby jak najczęściej sięgać po niegazowaną wodę mineralną. •

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto