Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uratowali cenne budowle, bo uznali je za dziedzictwo Dolnego Śląska a poza tym... zakochali się w nich. Zostali za to nagrodzeni

Alina Gierak
Alina Gierak
Odnowienie domu przysłupowego w Proboszczowie trwało pięć lat.
Odnowienie domu przysłupowego w Proboszczowie trwało pięć lat. FB Zabytek-Nie zapomnij!
Dwie budowle, znajdujące się w okolicach Jeleniej Góry zostały uznane za najstaranniej i najpiękniej odnowione w konkursie Zabytek - nie zapomnij / Denkmal - denk mal dran. Jury nagrodziło także kamienicę we Wrocławiu oraz fundację, która odnowiła cmentarz ewangelicki w Gostkowie. Co łączy nagrodzonych właścicieli zabytków? Zakochali się w starych budynkach i nie mogli patrzeć, jak niszczeją.

Spis treści

Konkurs „ZABYTEK – NIE ZAPOMNIJ! DENKMAL – DENK MAL DRAN!”

To polsko-niemiecki konkurs ochrony zabytków organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląska (VSK) i Fundację OP ENHEIM we współpracy z Niemiecko-Polską Fundacją Ochrony Zabytków Kultury (DPS), służący wspieraniu długofalowej ochrony „niewielkich” obiektów o wartościach zabytkowych w województwie dolnośląskim, południowej części województwa lubuskiego i dolnośląskiej części Górnych Łużyc.
Co roku jury nagradza właścicieli, którzy odbudowali zabytkowe domy, nie tracąc nic z ich charakteru i ducha.

Kuźnia nad Bobrem w Przeździedzy

W Przeździedzy, pomiędzy pozostałościami folwarku przyklasztorego, pałacu i kopalni melafiru znajduje się 300-letnia kuźnia. Właścicielom bardzo zależało, by nie stracić duszy domu, stawiając na nowoczesne remontowanie. Czas tutaj się zatrzymał. Poza prowadzeniem agroturystyki w klimatycznym przysłupowym domu, kontynuuje się tu oryginalne przeznaczenie obiektu prowadząc pokazy i warsztaty kowalskie. Wszystko po to, by pokazać ten fascynujący zawód jak największej grupie zainteresowanych.

Gala wręczenia nagród w konkursie #zabytekniezapomnij jeszcze silniej zbudowała we mnie poczucie dumy, że wraz z Piotrem wybraliśmy tak wyjątkowy dom (...). Postanowiliśmy, że nie pozwolimy, by ten dom popadł w ruinę jak wiele innych na Dolnym Śląsku. Darzyliśmy ( teraz już tylko ja) ten dom ogromnym szacunkiem dla wszystkich rzemieślników, którzy przez 300 lat służyli okolicznym mieszkańcom bez względu na to, jakim językiem mówili i jakiej byli narodowości (....) Nagroda potwierdza moje odczucia dotyczące nie tylko architektonicznej wartości naszego domu, ale szeroko rozumianego dziedzictwa europejskiego.

- napisała na FB Lidka z Kuźni nad Bobrem

Kuźnia nad Bobrem
Kuźnia udostępnia pokoje do nocowania. Takiego klimatu jak tutaj, nie ma nigdzie.FB Zabytek-Nie zapomnij!

Jak dojechać do Kuźni nad Bobrem, zobaczcie tutaj

Dom przysłupowy nr 89 w Proboszczowie

Jeszcze kilka lat temu, gdy został nabyty przez polsko-brytyjskie małżeństwo, bardziej nadawał się do wyburzenia niż do zamieszkania...

Dom był opuszczony, w stanie mizernym. Udało się wejść do środka przez okno a tam strugi wody lały się przez wszystkie kondygnacje. Dom płakał!

- wspomina właścicielka rok 2014, gdy z mężem zobaczyli dom z 1818 roku.

Dziś dom funkcjonuje jako Chatka zimorodka "Pod wulkanem". W ofercie są noclegi, warsztaty przyrodnicze oraz warsztaty renowacji tradycyjnej architektury wiejskiej.

Proboszczów 89
Odnowienie domu przysłupowego w Proboszczowie trwało pięć lat.FB Zabytek-Nie zapomnij!

Odtworzyliśmy zniszczone ściany ryglowe, własnoręcznie lepiliśmy ściany z gliny i wapna. Przez kolejne lata staraliśmy się odtworzyć, to co nie przetrwało i dodać trochę z nowoczesnych, ekologicznych udogodnień. Stary dom przysłupowy to wyzwanie, każda płaszczyzna krzywa, mozolna praca, trud i znój, ale może warto.

- dodają właściciele.

Sprawdź, jak dojechać do Proboszczowa

Willa przy ul. Karłowicza 5 we Wrocławiu.

Willa jest położona w dzielnicy Zalesie, w pobliżu Parku Szczytnickiego. W trakcie renowacji odtworzono nadbudówkę zniszczoną w czasie drugiej wojny światowej, wzorując się na oryginalnych projektach z 1911 r., przechowywanych we wrocławskim Archiwum Budowlanym. Willa posiada zachowane elementy stolarki, w tym okna skrzynkowe oraz składane drzwi, które zostały pieczołowicie odrestaurowane, podobnie jak elementy kute. Okna ganku są zdobione malowidłami.

Stary cmentarz ewangelicki w Gostkowie

W 2015 stary cmentarz ewangelicki w Gostkowie miał podzielić los wielu podobnych miejsc na tzw. Ziemiach Odzyskanych, czyli zostać sprzedany i skutecznie zlikwidowany. Jednak kierowane potrzebą serca i poczuciem przyzwoitości właścicielki - mama z córką- postanowiły, kupić ten teren i zaopiekować się nim. Od 2016 roku wokół Fundacji Anna w Gostkowie zaczęły gromadzić się kolejne osoby, które walczą o uratowanie cmentarza. Zdewastowana XIX-wieczna nekropolia po latach ciężkiej pracy stała się pięknym ogrodem pamięci.

Cmentarz ewangelicki w Gostkowie
Organizowane są tu także warsztaty kamieniarskie, które mają na celu budowanie świadomości, że miejsca pochówków dawnych mieszkańców ziem polskich należy otaczać szacunkiem, nie zważając na ich pochodzenie czy wyznanieFB Zabytek-Nie zapomnij!

Do Gostkowa łatwo dojechać. Zobacz.

Nominowani do nagrody

Do nagród w tegorocznej, już czwartej edycji konkursu Zabytek-Nie zapomnij! - Denkmal- Dran! zostało nominowanych 7 obiektów

  • Willa przy ul. Karłowicza 5 we Wrocławiu
  • Kamienica mieszczańska Rynek 9 w Legnicy
  • Mała Kamienica 80
  • Kuźnia nad Bobrem w Przeździedzy
  • Cmentarz ewangelicki w Gostkowie
  • Dom przysłupowy w Proboszczowie (Proboszczów 89)
  • Dom Sokolik w Trzcińsku (Trzcińsko 21)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uratowali cenne budowle, bo uznali je za dziedzictwo Dolnego Śląska a poza tym... zakochali się w nich. Zostali za to nagrodzeni - Jelenia Góra Nasze Miasto

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto