Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Karpaczu powstanie sztuczny tor bobslejowy. Pierwszy taki w Polsce!

Alina Gierak
Alina Gierak
Plastikowy tor saneczkowy w Karpaczu będzie miał 460 metrów długości
Plastikowy tor saneczkowy w Karpaczu będzie miał 460 metrów długości Wizualizacja PZSS
O torze, na którym można jeździć przez cały rok, marzą polscy bobsleiści, którzy trenować muszą na torze w czeskim Jabloncu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku to się zmieni. W Karpaczu ma powstać pierwszy w Polsce bobslejowy tor kompozytowy.

Spis treści

Kompozytowy tor bobslejowy w Karpaczu

Przymiarki do tory bobslejowego z prawdziwego zdarzenia trwały w Karpaczu od dawna. Miasto ma tradycje saneczkarskie, a zawodnicy z klubu Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra oraz klubu Śnieżka Karpacz odnoszą wiele sukcesów.

W 2022 roku samorząd Karpacza informował, że ma już projekt i umowę z Lasami Państwowymi na dzierżawę gruntu pod tor kompozytowy. Projektantem obiektu jest spółka Perbo Inwestycje z Krakowa. Dokumentacja kosztowała 240 tysięcy złotych. Karpacka inwestycja znalazła się na liście inwestycji strategicznych Ministerstwa Sportu i Turystyki. W 2023 roku projekt nabrał konkretów, a Polski Związek Sportów Saneczkowych poinformował o przystąpieniu do budowy toru w Karpaczu.

Z toru kompozytowego będzie można korzystać prawie przez cały rok
Z toru kompozytowego będzie można korzystać prawie przez cały rok Wizualizacja PZSS

Parametry techniczne toru bobslejowego w Karpaczu

Obszar inwestycji znajduje się na południowy wschód od szczytu Góry Saneczkowej (wysokość 789,3 m n.p.m.), ograniczony od zachodu i południa widłami ulicy Szkolnej, od wschodu zaś ulicą Myśliwską w Karpaczu. Na Górze Saneczkowej znajdują się pozostałości naturalnego toru saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego, który swój początek ma przy szczycie tejże góry i biegnie na zachód, kończy swój bieg w rejonie zapory na Łomnicy. Autorami projektu są mgr inż. arch. Marcin Kulpa i dr inż. arch. Piotr Łabowicz z PERBO Group z Krakowa.

Specyfikacja techniczna saneczkowego toru kompozytowego w Karpaczu:

  • Długość konkursowa: 460 m
  • Długość startowa dla mężczyzn na długim dystansie: 400-460 m
  • Różnica wysokości dla mężczyzn, krzywa start - meta: 37,5 m
  • Średnia spadku około 9,38%
  • Start długi kobiet: około 300 m
  • Długi wypoczynek, start - meta: około 210 m
  • Mrożenie: nie

Kiedy tor w Karpaczu będzie gotowy i ile będzie kosztować?

Inwestor ma prawomocną zgodę na budowę toru kompozytowego. Inwestycja uzyskała wsparcie merytoryczne i finansowe marszałka województwa dolnośląskiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki. "Jest wielce prawdopodobne, że budowa toru powinna się zakończyć w 2024 roku" - poinformował Polski Związek Sportów Saneczkowych.

Koszt budowy to 4-5 mln złotych.

O innych zimowych sportowych obiektach na Dolnym Śląsku, piszemy tutaj:

Dlaczego kompozytowy tor bobslejowy powstaje w Karpaczu?

Saneczkarstwo rozwijało się w Karpaczu w XIX wieku. Na przełomie wieków prym wiodły rogate sanie i sanki. Z nich spragnieni wrażeń przesiedli się na bobsleje, jedno- i kilkuosobowe pojazdy wyścigowe na płozach. Rywalizowało się na specjalnie przygotowanych trasach.

Wszystkich fascynuje demon ruchu i szybkości - pisano w latach 1966-1970, gdy na torze w Karpaczu odbywały się zawody
Wszystkich fascynuje demon ruchu i szybkości - pisano w latach 1966-1970, gdy na torze w Karpaczu odbywały się zawody fotopolska.eu/ J.Korpal

Tor bobslejowy (Bobsleihg-Rennbahn "Kronprinz") w Karpaczu zaczynał się przy obecnej ulicy Olimpijskiej, a kończył w okolicy obecnego skrzyżowania ulic Armii Krajowej z Juliusza Słowackiego (zbocza góry Sosnowiec/ Schalaster Hübel, 727 m n.p.m.). Ten tor nie istnieje, w formie szczątkowej zachował się na krótkich odcinkach biegnących przez zalesiony teren.

W 1925 roku w mieście pod Śnieżką zbudowano nowy tor bobslejowo-saneczkowy. Zaczynał się w Karpaczu Górnym na Husyckiej Górce, a kończył w pobliżu zapory na Łomnicy. Miał 1560 m długości, przy różnicy poziomów 114 metrów. Unowocześniany i przedłużany przetrwał do dziś. Można na nim jeździć tylko zimą.

Saneczkarstwo jest popularne w mieście pod Śnieżką. Uprawiają go uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu. Miejscowy klub sportowy Śnieżka Karpacz wychował kilku znanych bobsleistów.

Czytaj o tym tutaj:

- Aktualnie na treningi na sankorolkach musimy wyjeżdżać na tory kompozytowe w Niemczech (Ilmenau i Zwickau ) oraz betonowe do Bośni i Hercegowiny, Czech, Niemiec i Słowacji. Posiadanie nowoczesnego saneczkowego toru kompozytowego umożliwi - przy zmieniającym się klimacie - organizację poważnych zawodów międzynarodowych na sankorolkach - wyjaśnia PZSS.

Wprawdzie wybudowanie toru kompozytowego nie zastąpi toru lodowego sztucznie mrożonego, ale stworzy możliwości objęcia szkoleniem większej liczby uzdolnionej młodzieży z Dolnego Śląska i innych regionów w Polsce.

Tu powstanie tor saneczkowy:

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Karpaczu powstanie sztuczny tor bobslejowy. Pierwszy taki w Polsce! - Gazeta Wrocławska

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto