18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych: Matka Boska naszą patronką

Paweł Gołębiowski
Figura Matki Bożej Bolesnej jest czczona w Wałbrzychu już od setek lat
Figura Matki Bożej Bolesnej jest czczona w Wałbrzychu już od setek lat fot. Paweł Gołębiowski
Wałbrzych ma świętą opiekunkę. Pozytywną decyzję, by została patronem miasta, wydał już Watykan.

Matka Boska Bolesna została patronką Wałbrzycha. Zgodziła się na to Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie.
- Wróciliśmy do tradycji wywodzącej się jeszcze z czasów piastowskich - mówi ks. prałat Bogusław Wermiński, proboszcz parafii pw. św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.
To na terenie tej parafii, w centrum miasta, znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej - najstarsza, wywodząca się prawdopodobnie z XII wie-ku, świątynia Wałbrzycha, a w niej figurka patronki. Była czczona w mieście od setek lat, a jej kult jest wciąż żywy.
- Przestała być patronką miasta najpierw w czasach reformacji, potem po II wojnie światowej - wyjaśnia proboszcz Wermiński.

Z wnioskiem o rozpoczęcie starań o przywrócenie miastu świętej patronki wystąpiła wiosną ubiegłego roku część radnych. Po burzliwej dyskusji podjęto uchwałę popierającą wniosek. Później prezydent miasta Piotr Kruczkowski zwrócił się do biskupa świdnickiego Ignacego Deca, a ten do Watykanu.
Uroczyste ogłoszenie nadania Wałbrzychowi świętej patronki zaplanowano na 3 maja. Odbędzie się w kościele pw. św. Aniołów Stróżów, a później procesja przejdzie do sanktuarium.
Warto wspomnieć, że kiedy pojawiła się propozycja ustanowienia świętej patronką Wałbrzycha, nie wszyscy inicjatywę popierali. Kilka miesięcy temu doszło do kłótni podczas sesji. Salę opuścili wtedy zaproszeni księża.

- Generalnie nie mam nic przeciwko ogłoszeniu patronki. Uważam tylko, że to wszystko powinno być przeprowadzone w inny sposób. Rada miasta nie powinna zajmować się takimi sprawami. To powinny regulować konstytucja i konkordat - twierdzi Paweł Szpur, wałbrzyski radny. Jednocześnie dodaje, że będzie to promocja dla miasta. Podobnie uważa Barbara Obelinda, konserwator zabytków.
- Jest szansa, że teraz więcej osób zwróci uwagę na ten stary kościółek. To bardzo ciekawy zabytek - wyjaśnia Barbara Obelinda.

Święty patron jest ważny, bo cały czas się nami opiekuje

Z Adamem Bałabuchem, biskupem pomocniczym diecezji świdnickiej, rozmawia Paweł Gołębiowski
Co oznacza nadanie komuś lub czemuś patrona?

To ważne wydarzenie od strony duchowej. Patrona mają parafie, kościoły. Patrona otrzymuje także każdy człowiek przy chrzcie świętym. Ten święty w jakiś sposób cały czas się nim opiekuje. Podobnie jest z regionami czy miastami, które mogą mieć patrona, do którego uciekają się w swoich potrzebach i który jest ich orędownikiem u Pana Boga. To oczywiście ma znaczenie duchowe dla tych, którzy przyjmują wstawiennictwo świętych. Dla ludzi niewierzących to raczej bez znaczenia.

Jaka jest procedura nadawania takiego patrona?

Inicjatywa musi wyjść od mieszkańców, często reprezentowanych przez radnych. Uchwała rady miasta, obierająca świętego, razem z prośbą trafia do biskupa. Ten prosi o aprobatę Konferencję Episkopatu Polski. Jeśli ta wyda pozytywną opinię, to dokumenty trafiają do Watykanu i po około trzech miesiącach jest decyzja.

Czy dzień patrona powinno się świętować co roku?
Tak, bo święto patrona to wydarzenie nie tylko dla parafii, ale dla całego miasta. Odbywają się wtedy procesje, pochody. Powinny się do tego włączyć wszystkie parafie oraz władze świeckie. W przypadku Wałbrzycha takim dniem będzie 15 września, czyli święto Matki Bożej Bolesnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto