Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzych w cieniu magicznej góry Chełmiec. Zobaczcie szczyt ubrany w płaszcz z chmur i mgieł

Dariusz Gdesz; ADA
Chełmiec w szacie z chmur wygląda bajecznie. Góruje nad Wałbrzychem, Boguszowem-Gorce i Szczawnem-Zdrój
Chełmiec w szacie z chmur wygląda bajecznie. Góruje nad Wałbrzychem, Boguszowem-Gorce i Szczawnem-Zdrój Dariusz Gdesz
Góra Chełmiec to ulubione miejsce wycieczek wielu mieszkańców Wałbrzycha, Szczawna - Zdroju czy Boguszowa - Gorc. Można tutaj dojść z każdej z tych miejscowości. Szczytem góry oficjalnie administruje uzdrowiskowa gmina. Każdy, kto choć raz odwiedził Wałbrzych, ma w pamięci tę górę. Zobaczcie ją ubraną w płaszcz z chmur.

Góra Chełmiec (850 m n.p.m) jest po Borowej (853,3 m n.p.m) drugim co do wysokości szczytem w Górach Wałbrzyskich. Wznosi się majestatycznie nad Kotliną Wałbrzyską. Położony jest między gminami:

  • Wałbrzych
  • Szczawno-Zdrój
  • Boguszów - Gorce

Górą administruje uzdrowiskowa gmina, w której granicach administracyjnych leży masyw Chełmca. Góra zaliczona została do szczytów Korony Gór Polski. Pierwotne, błędne pomiary wskazywały, że jest najwyższym szczytem w okolicy. Okazało się jednak, że musi ustąpić pola Borowej, która przewyższa go o całe 3,3 m.

Chełmiec dominuje w krajobrazie Wałbrzycha i okolic

Przy dobrej pogodzie jest widziany nawet ze znajdującego się prawie 80 km dalej Wrocławia. Górę trudno pomylić z inną, bo na jej szczycie zainstalowane są dwie wieże radiowe. Znajduje się tam także wysoki na 45 metrów krzyż milenijny, do którego pielgrzymują mieszkańcy podczas drogi krzyżowej (od strony Boguszowa - Gorc są stacje Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego). Z Boguszowa - Gorc wiedzie na szczyt najłagodniejszy szlak, z którym poradzą sobie starsi piechurzy i dzieci.

Zobaczcie szczyt majestatycznej góry Chełmiec spowitej chmurami i mgłą, a o historii tego miejsca i pomysłach na jego zagospodarowanie, przeczytajcie w materiale w poniższym linku.

Zobacz też
Kawiarnia i wieża widokowa na Chełmcu 100 lat temu. Był tu nawet basen, a planowano ośrodek sportów zimowych. Zobacz ZDJĘCIA

Chełmiec w szacie z chmur wygląda bajecznie. Góruje nad Wałbrzychem, Boguszowem-Gorce i Szczawnem-Zdrój

Wałbrzych w cieniu magicznej góry Chełmiec. Zobaczcie szczyt...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wałbrzych w cieniu magicznej góry Chełmiec. Zobaczcie szczyt ubrany w płaszcz z chmur i mgieł - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto