Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć

Mariola Marklowska, Agata Pustułka
BÓLE KOŚCI mogą mieć wiele przyczyn. Wiele osób skarży się na nie, kiedy za oknem jest fatalna pogoda. Mówią wtedy, że łamie ich w kościach. W takiej sytuacji pomagają czasem „babcine sposoby”, np.

BÓLE KOŚCI mogą mieć wiele przyczyn. Wiele osób skarży się
na nie, kiedy za oknem jest fatalna pogoda. Mówią wtedy, że łamie ich w kościach. W takiej sytuacji pomagają czasem „babcine sposoby”, np. woreczki z gorczycą, kasztany, gorąca herbata z sokiem malinowym, ciepły koc lub maść rozgrzewająca.

Zdarza się jednak, że bóle kości są objawem poważniejszej choroby, np. osteoporozy. Zażywanie leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem jest błędem, ponieważ działanie leku opóźnia postawienie prawidłowej diagnozy, a w konsekwencji zmniejsza szanse w walce z chorobą. Bez ustalenia przyczyny bólu nie należy również podejmować intensywnej rehabilitacji i poddawać się zabiegom fizykoterapeutycznym, bo mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku.

BÓLE STAWÓW są prawdziwą zmorą współczesnego człowieka. Jeździmy samochodem, korzystamy z windy i ruchomych schodów, przez co nasze stawy mają coraz mniej ruchu. Brak treningu sprawia, że są bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Bóle stawów są jedną z najczęstszych przyczyn sięgania przez nas po środku przeciwbólowe. Zanim po nie sięgniemy, powinniśmy jednak ustalić przyczynę bólu. Może być nią np. zapalenie, zwyrodnienie lub uszkodzenie.

BÓLE PLECÓW odczuwa prawie każdy. Powodują je m.in.
długie siedzenie za biurkiem, przy komputerze, przed telewizorem, a także długa podróż. Objawiają się zwykle sztywnieniem kręgosłupa oraz pieczeniem, drętwieniem lub kłuciem pleców. Żeby się pozbyć tych nieprzyjemnych dolegliwości, warto się trochę poruszać: wstać, zrobić kilka skłonów i rozprostować kości.
Długotrwałe bóle pleców mogą być sygnałem wielu chorób,
np. osteoporozy, choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, dyskopatii, skoliozy (boczne skrzywienie kręgosłupa), choroby nerek (np. kamicy nerkowej lub zapalenia nerek), zakażenia (np. półpaśca) lub wrodzonej wady kręgów. Każde z tych schorzeń wymaga innej terapii. Nie ma jednego, uniwersalnego leku, dlatego trzeba najpierw ustalić przyczynę dolegliwości.

BÓLE ZĘBÓW to jedna z najczęstszych dolegliwości, które nas dopadają. Niektórzy uciekają się do przeróżnych sposobów, byleby tylko nie iść do dentysty: robią sobie zimne lub ciepłe okłady, usiłują zatruć bolącego zęba dymem z papierosa, albo łykają tabletki przeciwbólowe.
Może to spowodować chwilową poprawę, ale ból i tak wróci, ponieważ jego przyczyną jest najczęściej stan zapalny.
Bez wizyty w gabinecie stomatologicznym na pewno się
nie obejdzie.

BÓLE MIĘŚNI odczuwa się najczęściej po dużym wysiłku, intensywnej pracy fizycznej lub po długotrwałym stresie. Najlepszym lekarstwem na nie jest ruch. Dzięki niemu
odżywimy zmęczone mięśnie i pomożemy im się pozbyć
tzw. zakwasów.
Bóle mięśni mogą również sygnalizować początek grypy lub innych infekcji, albo być objawem poważniejszych schorzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto