Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka woda w dużym mieście

Tomasz Borówka, Ryszard Parka
6.07 Wieczorem na całej Opolszczyźnie ogłoszono stan przeciwpowodziowy. W nocy w Opolu spadło ok. 96 mm deszczu, czyli tyle, ile zazwyczaj w ciągu przeciętnego, letniego, deszczowego miesiąca. Strażacy ewakuowali ok.

6.07
Wieczorem na całej Opolszczyźnie ogłoszono stan przeciwpowodziowy. W nocy w Opolu spadło ok. 96 mm deszczu, czyli tyle, ile zazwyczaj w ciągu przeciętnego, letniego, deszczowego miesiąca.
Strażacy ewakuowali ok. 50 ludzi z dachu domu dziecka w Krasnym Polu. W samym Opolu w ciągu pięciu godzin napadało 28,8 mm deszczu. W Opawicy ewakuowano 10 rodzin ponieważ woda wdarła się do ich mieszkań.

7.07
Zalane zostało południe województwa. Opawa w rejonie Głubczyc przekroczyła stan alarmowy o 2,5 m. W Jarnołtówku po południu woda przybierała w tempie 10 cm na pół godziny. Z Bliszczyc, Branic, Boboluszek, Dzierżkowic ewakuowano ok. 400 osób. Przejścia graniczne w Chałupkach i Głuchołazach zostają zamknięte.

8.07
Odra zalała Koźle. W Chałupkach poziom wody odczytywany jest wg miarki wykonanej na ścianie budynku. Łaty pomiarowe dawno schowały się pod wodą.

9.07
O godz. 6 stan wody w Miedoni wynosił 1021 cm, ponad 400 cm powyżej stanu alarmowego; później meldunki przestały przychodzić.
W rejonie Drogoszowa i Jasienicy Dolnej odnotowano dwie pierwsze śmiertelne ofiary powodzi.

10.07
Ok. 4.30 rano wskutek przerwania wału w Winowie w ciągu kilkunastu minut czterometrową falą zalana została Wójtowa Wieś oraz Zaodrze. Ok. 40 tys. mieszkańców Zaodrza i Pasieki zostało odciętych od prawobrzeżnej części miasta.
Poziom Odry w Opolu narastał do ok. godz. 20, uzyskując maksymalny stan 777 cm (przy stanie alarmowym 400 i średnim — 210 cm).

11.07
Ocenia się, że w województwie woda zalała ok. 90 tys. ha gruntów na obszarze 32 gmin. Ewakuowano 10 tys. osób, w tym 850 — śmigłowcami. Nad Opolem i Koźlem lata 10 helikopterów, po wodzie pływa 14 amfibii, 4 kutry, 10 łodzi płaskodennych.

14.07
Oblicza się, że ewakuowano 22,6 tys. Opolan, ale poszkodowanych wskutek powodzi jest pięciokrotnie więcej. Z udziałem m.in. kilkudziesięciu żołnierzy rozpoczyna się odkażanie mieszkań i obiektów.

15.07
Z mostu na Odrze rzucił się do wody 86-letni opolanin, mieszkaniec jednego z parterowych mieszkań na Zaodrzu, któremu powódź zabrała cały dobytek. Zostawił list żonie, z którego wynika, że przyczyną desperackiego kroku była niemożność pogodzenia się z losem, jaki zgotowała powódź.

16.07
Woda ustąpiła już z ponad 22 tys. ha zatopionych terenów.

18.07
W całym kraju obchodzono ten dzień, jako dzień pamięci o ofiarach powodzi.
W związku z zagrożeniem drugą falą w Opolu działania koncentrują się na naprawie wałów, zniszczonych przez pierwszą falę.

19.07
Z udziałem kilkuset żołnierzy trwa naprawianie i umacnianie wałów w Winowie, w Wójtowej Wsi, w rejonie Ceramy.

20.07
Spadło o jedną trzecią mniej deszczu niż zakładano. Wysokość fali, której kulminacja spodziewana jest na 21 lipca, nie powinna w Opolu przekroczyć 4,6 m, a tym samym nie powinna zagrozić miastu.Trwają prace przy usypywaniu wałów w rejonie Winowa.

22.07
Prokuratura Wojewódzka, prowadząca postępowanie w sprawie celowego wysadzenia wałów przeciwpowodziowych, otrzymała listę kilkunastu osób, których zeznania potwierdzają tezę o udziale osób trzecich w zniszczeniu wału, co spowodowało zatopienia Zaodrza oraz Wójtowej Wsi. Przesłuchany został także prezes ZPDz „Opolanka”, który złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

24.07
O godz. 2.00 nad ranem rozpoczął się przepływ przez Opole kulminacji drugiej fali powodziowej o wysokości 510 cm. W południe woda zaczęła opadać.

26.07
W „weekend porządków” służby miejskie wywiozły na wysypisko ok. 4 tys. ton zniszczonego wodą dobytku, a więc więcej niż przez okres „zwykłego” miesiąca.

28.07
Odwołany został drugi alarm przeciwpowodziowy – poziom Odry spadł poniżej stanu alarmowego, czyli poniżej 400 cm.

Mieszkańcy Opola do dziś odczuwają skutki tamtego mokrego lata

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto