Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wielka woda w dużym mieście

Tomasz Borówka, Ryszard Parka
6.07 Wieczorem na całej Opolszczyźnie ogłoszono stan przeciwpowodziowy. W nocy w Opolu spadło ok. 96 mm deszczu, czyli tyle, ile zazwyczaj w ciągu przeciętnego, letniego, deszczowego miesiąca. Strażacy ewakuowali ok.

6.07
Wieczorem na całej Opolszczyźnie ogłoszono stan przeciwpowodziowy. W nocy w Opolu spadło ok. 96 mm deszczu, czyli tyle, ile zazwyczaj w ciągu przeciętnego, letniego, deszczowego miesiąca.
Strażacy ewakuowali ok. 50 ludzi z dachu domu dziecka w Krasnym Polu. W samym Opolu w ciągu pięciu godzin napadało 28,8 mm deszczu. W Opawicy ewakuowano 10 rodzin ponieważ woda wdarła się do ich mieszkań.

7.07
Zalane zostało południe województwa. Opawa w rejonie Głubczyc przekroczyła stan alarmowy o 2,5 m. W Jarnołtówku po południu woda przybierała w tempie 10 cm na pół godziny. Z Bliszczyc, Branic, Boboluszek, Dzierżkowic ewakuowano ok. 400 osób. Przejścia graniczne w Chałupkach i Głuchołazach zostają zamknięte.

8.07
Odra zalała Koźle. W Chałupkach poziom wody odczytywany jest wg miarki wykonanej na ścianie budynku. Łaty pomiarowe dawno schowały się pod wodą.

9.07
O godz. 6 stan wody w Miedoni wynosił 1021 cm, ponad 400 cm powyżej stanu alarmowego; później meldunki przestały przychodzić.
W rejonie Drogoszowa i Jasienicy Dolnej odnotowano dwie pierwsze śmiertelne ofiary powodzi.

10.07
Ok. 4.30 rano wskutek przerwania wału w Winowie w ciągu kilkunastu minut czterometrową falą zalana została Wójtowa Wieś oraz Zaodrze. Ok. 40 tys. mieszkańców Zaodrza i Pasieki zostało odciętych od prawobrzeżnej części miasta.
Poziom Odry w Opolu narastał do ok. godz. 20, uzyskując maksymalny stan 777 cm (przy stanie alarmowym 400 i średnim — 210 cm).

11.07
Ocenia się, że w województwie woda zalała ok. 90 tys. ha gruntów na obszarze 32 gmin. Ewakuowano 10 tys. osób, w tym 850 — śmigłowcami. Nad Opolem i Koźlem lata 10 helikopterów, po wodzie pływa 14 amfibii, 4 kutry, 10 łodzi płaskodennych.

14.07
Oblicza się, że ewakuowano 22,6 tys. Opolan, ale poszkodowanych wskutek powodzi jest pięciokrotnie więcej. Z udziałem m.in. kilkudziesięciu żołnierzy rozpoczyna się odkażanie mieszkań i obiektów.

15.07
Z mostu na Odrze rzucił się do wody 86-letni opolanin, mieszkaniec jednego z parterowych mieszkań na Zaodrzu, któremu powódź zabrała cały dobytek. Zostawił list żonie, z którego wynika, że przyczyną desperackiego kroku była niemożność pogodzenia się z losem, jaki zgotowała powódź.

16.07
Woda ustąpiła już z ponad 22 tys. ha zatopionych terenów.

18.07
W całym kraju obchodzono ten dzień, jako dzień pamięci o ofiarach powodzi.
W związku z zagrożeniem drugą falą w Opolu działania koncentrują się na naprawie wałów, zniszczonych przez pierwszą falę.

19.07
Z udziałem kilkuset żołnierzy trwa naprawianie i umacnianie wałów w Winowie, w Wójtowej Wsi, w rejonie Ceramy.

20.07
Spadło o jedną trzecią mniej deszczu niż zakładano. Wysokość fali, której kulminacja spodziewana jest na 21 lipca, nie powinna w Opolu przekroczyć 4,6 m, a tym samym nie powinna zagrozić miastu.Trwają prace przy usypywaniu wałów w rejonie Winowa.

22.07
Prokuratura Wojewódzka, prowadząca postępowanie w sprawie celowego wysadzenia wałów przeciwpowodziowych, otrzymała listę kilkunastu osób, których zeznania potwierdzają tezę o udziale osób trzecich w zniszczeniu wału, co spowodowało zatopienia Zaodrza oraz Wójtowej Wsi. Przesłuchany został także prezes ZPDz „Opolanka”, który złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

24.07
O godz. 2.00 nad ranem rozpoczął się przepływ przez Opole kulminacji drugiej fali powodziowej o wysokości 510 cm. W południe woda zaczęła opadać.

26.07
W „weekend porządków” służby miejskie wywiozły na wysypisko ok. 4 tys. ton zniszczonego wodą dobytku, a więc więcej niż przez okres „zwykłego” miesiąca.

28.07
Odwołany został drugi alarm przeciwpowodziowy – poziom Odry spadł poniżej stanu alarmowego, czyli poniżej 400 cm.

Mieszkańcy Opola do dziś odczuwają skutki tamtego mokrego lata

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto