Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wina tlenoterapii

(aga)
Siatkówka oka, z łaciny retina, przy przedwczesnym porodzie jest niedojrzała. Maluszek nie jest jeszcze przystosowany do życia poza łonem matki. Różne występujące wówczas zaburzenia nie omijają narządu wzroku.

Siatkówka oka, z łaciny retina, przy przedwczesnym porodzie jest niedojrzała. Maluszek nie jest jeszcze przystosowany do życia poza łonem matki. Różne występujące wówczas zaburzenia nie omijają narządu wzroku. Dziecko trafia do inkubatora, gdzie jest poddawane tlenoterapii. Można powiedzieć, że istotą tej choroby jest właśnie uszkodzenia siatkówki oka tlenem.

Uszkodzenia siatkówki w retinopatii wcześniaków mogą powodować w najłagodniejszej formie pogorszenie ostrości widzenia, ale przy najgorszym scenariuszu prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Pierwsze zmiany chorobowe w oczach występują między 1 a 3 miesiącem życia.

Problem można rozpoznać bardzo wcześnie. Niestety, łatwo go też przeoczyć. Gdy choroba jest zaawansowana, nawet najbardziej intensywne leczenie nie przyniesie oczekiwanego skutku.

Zamrożenie siatkówki i laseroterapia

Skutecznym sposobem leczenia retinopatii jest tzw. zamrożenie siatkówki oraz stosowana coraz częściej laseroterapia. Dzięki temu dochodzi do eliminacji wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Proces chorobotwórczy niszczenia siatkówki jest przerywany.

Zabieg powinien być wykonany w momencie, kiedy na dnie oka pojawiają się pierwsze ogniska świadczące o rozwoju choroby.
Jednak u dzieci z zaawansowaną chorobą, u których występuje odwarstwienie siatkówki, konieczne są bardziej skomplikowane zabiegi. To w chirurgii okulistycznej zdecydowanie najwyższa szkoła jazdy.

Niestety bywa i tak, że te superzabiegi są nieskuteczne, bowiem doszło już do nieodwracalnych uszkodzeń siatkówki. Dlatego tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na profilaktykę. Najważniejsze jest oczywiście jak najwcześniejsze wykrycie wady, co przyspieszy profesjonalne leczenie.


Ważna rola mam

Bardzo ważną rolę odgrywają mamy, które ze szczególną uwagą powinny wpatrywać się w oczy swoich maluszków. Niemożność nawiązania z nimi kontaktu wzrokowego ok. 6-8 tygodnia życia powinna wzbudzić naszą czujność.

Trzeba się wpatrywać w ich oczy, bo można zaobserwować niespotykane wcześniej objawy, wygląd, kolory, odblask.
Na szczęście u większości wcześniaków nie dochodzi do rozwoju retinopatii. Częściej jednak niż inne dzieci cierpią na zeza, oczopląs. Mają też zaburzenia widzenia obuocznego. U tych, u których retinopatia ustąpi samoistnie, a przypadki te wcale nie są rzadkie lub u których ją wyleczono, często mamy do czynienia z krótkowzrocznością.

(pisząc tekst korzystałam z publikacji „Wcześniak” Wydawnictwa Lekarskiego)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto