Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wioska koło Świdnicy zamienia się w arsenał

Artur Szałkowski
W Witoszowie Dolnym prezentowane są największe eksponaty
W Witoszowie Dolnym prezentowane są największe eksponaty Dariusz Gdesz
Właściciel kolekcji militariów z Witoszowa powiększył zbiory o kolejne eksponaty wycofane ze służby w wojsku

Wyrzutnia pocisków rakietowych, armata z czołgu T-55, działko przeciwlotnicze oraz mobilny punkt dowodzenia artylerią. To nowe eksponaty, które wzbogaciły kolekcję prywatnego Muzeum Broni i Militariów, którego założycielem jest Stanisław Gabryś. Wszystkie zostały wycofane ze służby w polskiej armii. Podobnie jak to miało miejsce w przeszłości, Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało kolekcjonerowi eksponaty bezpłatnie. Na własny koszt musiał tylko załatwić ich transport.

- Po świętach planuję przywieźć z jednostki w Pile wóz bojowy MTLB - mówi Stanisław Gabryś. - Natomiast w połowie kwietnia moje zbiory wzbogaci w pełni sprawna amfibia z jednostki koło Płocka. Amfibia będzie eksponatem wykorzystywanym do niesienia pomocy, w przypadku powodzi na terenie powiatu świdnickiego.

Porozumienie w sprawie wykorzystania amfibii, muzealnik zawarł już z władzami powiatu świdnickiego oraz strażą pożarną. Jej funkcjonariusze, z uprawnieniami do prowadzenia amfibii będą odpowiedzialni za jej obsługę w trakcie niesienia pomocy.

Prawdopodobnie także w tym roku do Witoszowa Dolnego trafią dwa wycofane ze służby w polskiej armii samoloty. Na razie wiadomo, że będą to myśliwce: MiG-29 oraz bojowa wersja Iskry. Tym samym liczba samolotów w kolekcji wzrośnie do sześciu.

Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia jest jedyną tego typu prywatną placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. Muzeum istnieje od początku 2001 roku, na mocy statutu ministra kultury. Jest ulokowane w dwóch miejscach. W Świdnicy przy al. Niepodległości zgromadzono między innymi około 150 sztuk broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej od pierwszych karabinów iglicowych z XIX wieku do broni lat pięćdziesiątych XX wieku.

Prezentowane jest tam także umundurowanie polskich żołnierzy, np. pochodzący z okresu II wojny światowej uniform członka Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

Natomiast w pobliskim Witoszowie Dolnym, prezentowane są największe eksponaty z kolekcji muzeum, takie jak samoloty, transportery opancerzone, wojskowe mobilne radiostacje i wozy dowodzenia oraz armaty i działka przeciwlotnicze.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto