Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włosy wymagają pielęgnacji przez cały rok, nie tylko latem

Mariola Marklowska, Agata Pustułka
Tracisz je każdego dnia. Widzisz je na szczotce, poduszce, ubraniu. Leżą na prześcieradle, w łazience, na dywanie. Wyjmujesz je z wanny po kąpieli. Zacznij je liczyć.

Tracisz je każdego dnia. Widzisz je na szczotce, poduszce, ubraniu. Leżą na prześcieradle, w łazience, na dywanie. Wyjmujesz je z wanny po kąpieli. Zacznij je liczyć. Jeśli okaże się, że dziennie wypada ci ponad 100 włosów, idź do dermatologa.

Do najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów należą niektóre choroby, zaburzenia hormonalne i nadmierny stres. Zdarza się również, że włosy zaczynają wypadać, ponieważ są nieodpowiednio odżywione i się łamią.


Włosy tego nie lubią

Każdego dnia wystawiamy je na ciężką próbę. Zanim osiągną długość 30 centymetrów, mogą zostać umyte i wysuszone suszarką nawet około tysiąca razy. W tym czasie wystawimy je na działanie promieni słonecznych przez ok. 5,5 godziny, 40 tysięcy razy je uczeszemy i poddamy stylizacji, a jeśli je farbujemy – średnio 23 razy poddamy je działaniu preparatów koloryzujących!

Żaden z tych zabiegów nie pozostaje bez wpływu na delikatną strukturę włosa. Ulega ona stopniowemu zniszczeniu. Najpierw włos traci wewnętrzną ochronę, którą jest warstwa łusek, a następnie uszkodzeniu ulega kora włosa odsłaniając rdzeń, który również ulega degradacji. W efekcie włos się łamie i wypada.


Jak je pielęgnować

Nowoczesne szampony i odżywki zawierają substancje, które nie tylko odżywią, nawilżą i przywrócą włosom zdrowy połysk, ale również wzmocnią je od środka. Takimi substancjami są m.in. aminokwasy i mleczko regenerujące. Działając w duecie zapobiegają one łamaniu się włosów i rozdwajaniu się ich końcówek.

Głowę powinno się myć szamponem i ciepłą (nie gorącą!) wodą. Szampony, podobnie jak mydła, nie powinny mieć długiego kontaktu z włosami i skórą. Są jednak pewne wyjątki. Należą do nich szampony lecznicze – przeciwgrzybicze i przeciwłojotokowe – które zgodnie z zaleceniami producenta powinno się pozostawić na włosach nieco dłużej, zwykle 3-5 minut.

Nie za często
Moda na estetyczne fryzury i nieprzetłuszczone włosy powoduje, że osoby cierpiące na łojotokowe zapalenie skóry stopniowo skracają okres między myciem włosów. Czasem myją je nawet dwa razy w ciągu dnia. To błąd, ponieważ częste mycie pobudza gruczoły do produkcji łoju i włosy przetłuszczają się jeszcze szybciej. Powstaje w ten sposób błędne koło. Tymczasem, zdaniem specjalistów, optymalny odstęp między kolejnym myciem głowy nie powinien przekraczać 5-7 dni. Włosy przetłuszczające się, podobnie jak nadmiernie wypadające, wymagają leczenia.

Osoby o cienkich, delikatnych włosach powinny stosować specjalne odżywki. Jeśli nie mogą się obejść bez trwałej ondulacji, przed jej wykonaniem powinny koniecznie ściąć końcówki włosów. Ostrożnie powinny również podchodzić do farbowania, a szczególnie rozjaśniania włosów.


Latem w kapeluszu

Włosy nie lubią silnego słońca. Pod wpływem promieni stają się suche, matowe, tracą kolor i połysk, zaczynają się rozdwajać. Fryzura nie chce się układać nawet mimo użycia pianki, żelu lub gumy do modelowania.

Jeśli chcemy tego uniknąć, latem powinniśmy zakładać na głowę kapelusz lub chustkę. Warto również zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki w filtrami UV.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto