Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zaczynali jako prywatna kolekcja osobliwości. Dziś to szacowne Muzeum Porcelany w Wałbrzychu świętujące jubileusz - zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Muzeum w Wałbrzychu, obecne Muzeum Porcelany ma już 115-letnią tradycję, a 6 grudnia 2023 świętowało 97-lecie swojego istnienia po przenosinach do Pałacu Albertich. Był urodzinowy tort, wspomnienia i zaproszenie na wielkie uroczystości okrągłej rocznicy istnienia Wałbrzycha i jego muzeum.

Spis treści

Szczególny dzień w Muzeum Porcelany za nami

Wałbrzyskie muzeum przygotowywało się do świętowania od dawna. To 6 grudnia 2023 roku wypada 97. rocznica funkcjonowania tej najstarszej w mieście placówki kultury. Spotkanie rocznicowe zaplanowano w południe.

- 6 grudnia 1926 roku, dokładnie o godz. 11.30 w sali witrażowej ratusza odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Regionalnego w Wałbrzychu, a potem goście przeszli tutaj, zatem możemy założyć, że mniej więcej równo 97 lat minęło od pierwszego zwiedzania ekspozycji przez gości - wspomina Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu będącego kontynuatorem działalności placówek istniejących w obecnym Pałacu Albertich przy ul. 1 Maja od lat 20. XX wieku, a także ich poprzedników.

  • Pierwsze muzeum w Wałbrzychu powstało w 1908 roku jako placówka będąca pomysłem społeczników, mieszcząca się w wynajętych pomieszczeniach przy obecnej ul. Rycerskiej w budynku dziś nieistniejącym, a jego kolekcja to zbiory założycieli (oraz mieszkańców) mieszczące się w 4 salach.
  • Kolekcja się rozrosła, a towarzystwa nie było stać na opłatę czynszów i zwrócono się z prośbą do władz Wałbrzycha o wsparcie finansowe i opiekę nad zbiorami.
Zaczynali jako prywatna kolekcja osobliwości. Dziś to szacowne Muzeum Porcelany w Wałbrzychu świętujące jubileusz - zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Muzeum przeniesiono do pięknego pałacu

Na siedzibę wybrano nieużytkowaną siedzibę bogatej rodziny mieszczącą się w centrum miasta. Pałac ten zbudowano w 1801 roku dla rodziny kupieckiej, co potwierdza data z istniejącego dziś ryzalitu. Po ponad trzech dekadach rezydencja w 1834 roku trafia w ręce rodziny Albertich jako Alberti House, a po wojnie Pałacu Albertich. Rodzina ta mieszkała tu ponad 90 lat. Miasto wsparło placówki kultury i przystosowało na ich potrzebę ten duży budynek.

- To właśnie tu w 1926 roku, muzeum razem z biblioteką miejską przeniosły się dzięki inwestycji miasta na przystosowanie Pałacu Albertich na ich potrzeby w kwocie 5 tys. marek - opowiada Drejer.

Ostatecznie, 6 grudnia 1926 roku placówki te (biblioteka na parterze, a muzeum na piętrze) zostały otwarte.

Placówka muzealna działała początkowo jedynie przez trzy dnie w tygodniu w określonych godzinach: w niedziele przez dwie godziny, a w środy i w piątki po dwa razy po dwie godziny, ale bilet był niedrogi - 20 fenigów od osoby dorosłej, co stanowiło ok. 1/3-1/4 stawki godzinowego zarobku ówczesnych pracowników w Wałbrzychu.

- Przez 97 lat jesteśmy tutaj w tym budynku dla kolejnych pokoleń wałbrzyszan. Po wojnie kiedy w Wałbrzychu pojawiła się polska administracja w roku 1947 muzeum ponownie zostało otwarte dla publiczności - dodaje Drejer.

Zaczynali jako prywatna kolekcja osobliwości. Dziś to szacowne Muzeum Porcelany w Wałbrzychu świętujące jubileusz - zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Nadchodzi wielki, okrągły jubileusz - 600-lecie istnienia Wałbrzycha i 100-lecie muzeum w Pałacu Albertich

W 2026 roku czeka nas w Wałbrzychu nagromadzenie rocznic miasta i jego instytucji.

- Miasto "dorobiło się" placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia i wkrótce samo będzie świętować, a my zapraszamy już 6 grudnia 2026 na naszą rocznicę -100-lecie w pałacu - zachęca Drejer.

Na uczestników spotkania, bywalców Herbatek u Albertich czekał wspaniały kilkukilogramowy basiowy tort z wałbrzyskiej cukierni Oleńka.
Co ciekawe, jak zaznacza dyrektor muzeum, eksponaty z pierwotnej placówki, sprzed niemal wieku stanowią część integralną zbiorów muzealnych przechowywanych do dziś, wśród tych muzealnych seniorów jest kilkanaście obiektów wałbrzyskiej kultury materialnej, które znajdziemy na zdjęciach najwcześniejszych z placówki z ul. Rycerskiej, jest to m.in. jeden z pieców kaflowych.
Co ciekawe, jak wspomina jedna z uczestniczek rocznicowego spotkania, jej znajomi pamiętają dawne muzealne zbiory przyrodnicze placówki, wśród których jeszcze w latach 60. XX w. miało być wypchane dwugłowe cielę. Wspomnienie tej niesamowitości pozostało żywe wśród mieszkańców regionu dorastających tu i odwiedzających muzeum wałbrzyskie w tamtej dekadzie.

Zaczynali jako prywatna kolekcja osobliwości. Dziś to szacowne Muzeum Porcelany w Wałbrzychu świętujące jubileusz - zdjęcia
Elżbieta Węgrzyn

Dziś zaś w Muzeum Porcelany króluje porcelana i świąteczny nastrój

Zaczynali jako prywatna kolekcja osobliwości. Dziś to szacow...

Do 24 stycznia 2024 na terenie muzeum podziwiać można dużą kolekcję świebodzickiego mistrza!

od 16 lat

Muzeum to leży w samym sercu starego Wałbrzycha

Zobaczcie też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto