Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapomniany magazyn białego złota w Wałbrzychu. Setki nowych talerzy i serwisów z Porcelany Książ w Wałbrzychu

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Co ciekawe Fabryka Porcelany Książ w Wałbrzychu nie narzekała na brak zamówień, długi jednak nie pozwalały na kupno surowców do produkcji
Co ciekawe Fabryka Porcelany Książ w Wałbrzychu nie narzekała na brak zamówień, długi jednak nie pozwalały na kupno surowców do produkcji Michał Jabłoński
Dzisiaj cały Wałbrzych płacze nad losem Porcelany Krzysztof, najstarszego zakładu w mieście i ostatniej fabryki produkującej białe złoto. Przed salonem firmowym ustawiają się tłumy klientów z całej Polski, którzy za tysiące złotych wykupują co się da. Tym bardziej dziwi los pewnego starego, zapomnianego magazynu w Wałbrzychu, w którym jak duchy spoczywają ostatnie duże partie serwisów i zastawy stołowej Porcelany Książ. Zanim upadła, była największą fabryką porcelany w Europie. Tematem, o którym pisaliśmy kilkanaście dni temu, zainteresował się kanał Wyprawy Leona i dziennikarze innych redakcji.

Magazyn białego złota nieistniejącej Porcelany Książ w Wałbrzychu i duchy dawnej świetności tego miejsca

O istnieniu tego miejsca wiedzą nieliczni wałbrzyszanie. Niestety, wśród nich szabrownicy, którzy wykuli w ścianie dziurę i latami po kawałku wynoszą całe komplety zastawy stołowej wyprodukowanej przez nieistniejącą już Porcelanę Książ. Była największą fabryką porcelany w Europie.

- Nie mogę tego zrozumieć. Dziś wszyscy mówią o likwidowanej Porcelanie Krzysztof w Wałbrzychu, wykupują co się da ze sklepu firmowego. Wiedzą, że to kawał historii miasta, a tu leżą zapomniane cudeńka, które są regularnie wykradane przez szabrowników - mówi Michał Jabłoński, który udokumentował na zdjęciach to, co było w magazynie upadłej Porcelany Książ kilka lat temu i to, co znajduje się w niej dzisiaj.

Ostatnie produkty Porcelany Książ w Wałbrzychu są jak skarb
Produkty Porcelany Książ w Wałbrzychu to wiele charakterystycznych wzorówMichał Jabłoński

- W ścianie, gdzie znajdują się te palety, ktoś wybił dziurę i sukcesywnie wynosi, co się da - dodaje Jabłoński, który z pasją fotografuje Wałbrzych i okolice, uwieczniając współczesne życie w mieście i regionie.

Historia Porcelany Książ była burzliwa i niestety krótka

Fabryka Porcelany Książ w Wałbrzychu była największym zakładem produkującym porcelanę w Europie. Budowa ruszyła w 1976 roku, a oglądał ją sam Edward Gierek w 1979 roku podczas wizyty w Wałbrzychu. Produkcja ruszyła 26 lutego 1985 roku.

Początkowo zakład nosił nazwę Krzysztof II. Miał znaleźć nowe rynki zbytu dla wałbrzyskiej porcelany i uzupełnić niszę, gdzie nie dotarły produkty z likwidowanego dzisiaj Krzysztofa. Krzysztofa II z czasem przemianowano na Porcelaną Książ. Niestety, w 2004 roku zakład upadł i zakończył działalność. Wtedy pracowało tam 700 osób.

Tak kończyła produkcję Porcelana Książ w Wałbrzychu
Tak kończyła produkcję Porcelana Książ w WałbrzychuDariusz Gdesz

W 2013 roku wyburzono potężne hale produkcyjne (podczas akcji rozegrał się dramat, zginęło dwóch pracowników firmy rozbiórkowej Porcelany Książ). Do dzisiaj przetrwało niewiele z wyburzonego majątku, m.in. część po firmowym sklepie przy ulicy Uczniowskiej w Wałbrzychu. W 1999 roku prawo użytkowania wieczystego części biurowych tzw. Łącznika odkupiła od Porcelany Książ działająca po sąsiedzku Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Incest Park, a następnie sprzedała w 2021 roku Spółce ZBJ, która była wcześniej najemcą części powierzchni biurowej.

Tak kończyła produkcję Porcelana Książ w Wałbrzychu
Jednym z ostatnich błyskotliwych i zrealizowanych zamówień był komplet kawowy dla kancelarii ś.p. Prezydenta RP Lecha KaczyńskiegoDariusz Gdesz

Co ciekawe, Porcelana Książ miała mnóstwo zamówień do realizacji, przedsiębiorstwo wzięło nawet pożyczkę w wysokości 15 mln zł, ale przez dwukrotnie większy dług, nie było w stanie kupić produktów do wyrobu porcelany i spłacać wierzycieli.

Serwis do kawy dla Lecha Kaczyńskiego od Porcelany Książ w Wałbrzychu

"Po raz ostatni o wałbrzyskiej Fabryce Porcelany Książ zrobiło się głośno na początku 2008 roku (Porcelana Książ była wówczas w upadłości; red.). Na zamówienie Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, fabryka wykonała filiżanki do kawy, które wręczano później jako upominki gościom. Do Warszawy wysłano dwa komplety małych i dużych filiżanek, które wykonano z delikatnej porcelany new bone china. Ma kolor kości słoniowej, jest delikatna, prześwitująca, a do jej produkcji wykorzystuje się sproszkowane kości zwierzęce - pisał w artykule opublikowanym na portalu walbrzych.naszemiasto.pl Artur Szałkowski.

Tak kończyła produkcję Porcelana Książ w Wałbrzychu
W Porcelanie Książ i w fabrykach porcelany Krzysztof oraz Wałbrzych pracowały całe pokolenia wałbrzyszanDariusz Gdesz

Później syndyk masy upadłościowej próbował jeszcze odsprzedać zakład w całości, tak aby można było prowadzić tu produkcję. Niestety, bezskutecznie.

Na platformach sprzedażowych mnóstwo ogłoszeń sprzedaży Porcelany Książ w Wałbrzychu

Po tym, jak w styczniu 2023 roku, gruchnęła wieść o likwidacji porcelany Krzysztof, pod sklepem firmowym pojawiły się tłumy wałbrzyszan i klientów z całej Polski. W internetowych serwisach sprzedażowych pojawiło się natomiast mnóstwo ogłoszeń o sprzedaży używanych filiżanek, kubków, talerzy i całych garniturów do kawy czy serwisów obiadowych także z nieistniejącej Porcelany Książ w Wałbrzychu! Ceny za używany talerzyk, cukierniczkę czy kubek osiągają wysokie ceny, to nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę.

Magazyn porcelany Książ w Wyprawach Leona

Tematem, który poruszyliśmy kilkanaście dni temu, zainteresował się Rafał Romanik prowadzący bardzo ciekawą stronę regionalną Wyprawy Leona, w której opisuje swoje eksploracje i ciekawostki o Wałbrzychu i całym regionie. A oto filmik.

Porcelana z Fabryki Książ na sprzedaż w internecie
Porcelana z Fabryki Książ na sprzedaż w internecie OLX

Wiele z tych porcelanowych wyrobów znajdzie swoich właścicieli nawet za wysoką cenę. Poza prawdziwymi koneserami, kupują je wałbrzyszanie, którzy na zawsze zapamiętają wałbrzyskie fabryki porcelany Krzysztof, Książ i Wałbrzych. Pracowały w nich całe pokolenia miejscowych rodzin. Kiedy mężczyźni fedrowali węgiel nazywany czarnym złotem, kobiety malowały porcelanę - białe złoto Wałbrzycha. To już historia...

Ruiny po fabryce Porcelany Książ w Wałbrzychu
Ruiny po fabryce Porcelany Książ w WałbrzychuDariusz Gdesz

Zobaczcie film z mrocznego magazynu, którego autorem jest Michał Jabłoński. Zachęcamy również do odwiedzenia prowadzonej przez niego Dron.Wałbrzych.pl i Michał Jabłoński Fotografia.

Zachęcamy do obejrzenia poniższej galerii zdjęć z magazynu, w którym spoczywają ostatnie nowe zestawy wyprodukowane w Porcelanie Książ w Wałbrzychu... A także zdjęcia z ostatnich lat produkcji przed ogłoszeniem upadłości 2002 - 2004.

Co ciekawe Fabryka Porcelany Książ w Wałbrzychu nie narzekała na brak zamówień, długi jednak nie pozwalały na kupno surowców do produkcji

Zapomniany magazyn białego złota w Wałbrzychu. Setki nowych ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zapomniany magazyn białego złota w Wałbrzychu. Setki nowych talerzy i serwisów z Porcelany Książ w Wałbrzychu - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto