Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żelazny krzyż

[email protected]
Wiosną 1813 roku serce Prus biło na Śląsku. U jej progu, 17 marca, rezydujący we Wrocławiu król Fryderyk Wilhelm III wydał odezwę, w której wezwał do walki o wolność z Napoleońską Francją i jej sojusznikami.

Wiosną 1813 roku serce Prus biło na Śląsku. U jej progu, 17 marca, rezydujący we Wrocławiu król Fryderyk Wilhelm III wydał odezwę, w której wezwał do walki o wolność z Napoleońską Francją i jej sojusznikami. Gwiazda Bonapartego zdawała się zachodzić po jego klęsce poniesionej w 1812 r., podczas kampanii moskiewskiej. Dla Prus wybiła godzina odwetu za bezprzykładne lanie, jakie otrzymały z ręki Napoleona w 1806 r. Teraz miały stanąć na czele walki o wyzwolenie Niemiec spod francuskiej dominacji.

"To ostatni, decydujący bój, który toczymy o nasze życie, naszą niepodległość i nasz dobrobyt. Nie ma innego rozwiązania niż honorowy pokój lub chwalebna klęska" - głosił król, do niedawna jeszcze wahający się czy nadeszła już właściwa chwila na zmianę frontu, czy też groźny ,Tyran z Korsyki" po raz kolejny wydobędzie jakieś polityczne albo militarne atuty z rękawa, by znowu odwrócić losy wojny na swoją korzyść.

Najsłynniejszym bodaj z niemieckich - właśnie niemieckich już, a nie jedynie pruskich - bohaterów tej wojny stał się major baron Adolf von Lützow, który jeszcze w lutym 1813 przystąpił do organizacji liczącego około 1000 ludzi Korpusu Ochotniczego. W szeregi korpusu Lützowa zgłaszała się głównie wrocławska młodzież, przeważnie studenci uniwersytetu.

Oddział 27 marca 1813 wyruszył z Rogowa Sobóckiego i rozpoczął podjazdową walkę z Francuzami. W czerwcu 1813 został zdziesiątkowany, a jego niedobitków wcielono w szeregi regularnego wojska. Lützow i jego podkomendni przeszli jednak do historii, zyskując trwałe miejsce wśród niemieckich tradycji patriotycznych i niepodległościowych. Barwy korpusu - czarne mundury z czerwonymi wypustkami i złotymi guzikami - to te same, które widzimy dziś na fladze Republiki Federalnej Niemiec. Do I wojny światowej na szczycie Ślęży wrocławscy studenci organizowali też święta, upamiętniające walkę ich kolegów z wojskami Napoleona.

Z tego okresu wywodzi się również niemieckie odznaczenie wojskowe - Żelazny Krzyż. Fryderyk Wilhelm III ustanowił je na wrocławskim zamku w tym samym dniu, w którym wydał swą słynną proklamację, czyli 17 marca 1813.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto