Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złoto pod Namysłowem? Poszukiwacze skarbów szukają 10 ton hitlerowskiego złota, które ma być ukryte w pałacu [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Pałac w Minkowskiem został zbudowany w latach 1765-1784 dla pruskiego generała Friedricha Wilhelma von Seydlitza.
Pałac w Minkowskiem został zbudowany w latach 1765-1784 dla pruskiego generała Friedricha Wilhelma von Seydlitza. Mirosław Dragon
Pałac w Minkowskiem obraca się w ruinę, ale trafił ostatnio na pierwsze strony angielskich tabloidów. Jaki jest powód tego zainteresowania? Skarby ukryte rzekomo koło Namysłowa przez hitlerowców.

„Poszukiwacze skarbów planują wykopać 48 skrzyń złota Hitlera, wartego pół miliarda, ukrytego pod polskim burdelem pałacowym" - krzyczy w nagłówku „The Sun”.

Artykuł o złocie ukrytym w pałacu w Minkowskiem
Artykuł o złocie ukrytym w pałacu w Minkowskiem The Sun

„Ruszyło wykopywanie nazistowskiego złota. Poszukiwacze skarbów rozpoczynają prace wykopaliskowe w polskim pałacu, gdzie ukryte jest 48 skrzyń złota wartego pół miliarda funtów, jak informował w tajnym dzienniku oficer SS" - pisze dokładniej „Daily Mail".

Artykuł o złocie ukrytym w pałacu w Minkowskiem
Artykuł o złocie ukrytym w pałacu w Minkowskiem Daily Mail

To dwa największe tabloidy w Wielkiej Brytanii. Również największy polski tabloid „Fakt" pisze, powołując się na informacje „The Sun”: „Wśród ukrytych w pałacu kosztowności ma być biżuteria należąca do przedstawicieli niemieckich elit, którzy chcieli ją zabezpieczyć przed armią sowiecką, a także słynne złoto Wrocławia, które miało zniknąć z banku pod koniec II wojny światowej".

Pół miliarda funtów to ponad 2,5 miliarda złotych. To kilkanaście razy więcej, niż wynosi najwyższa wygrana w Polsce (czyli 193 miliona zł, które szczęśliwiec wygrał w Euro Jackpot). Nic dziwnego, że złoto ukryte rzekomo w pałacu rozpala wyobraźnię nie tylko w Polsce, ale i w Wielkiej Brytanii.

Hitlerowskiego skarbu szuka Polsko-Niemiecka Fundacja „Śląski Pomost" z Opola. Jej prezesem jest Roman Furmaniak. „Śląski Pomost" ogrodził teren obok pałacu w Minkowskiem, postawił kontener oraz namiot w miejscu, gdzie poszukiwacze przekopują ziemię.

- Zabytkowy pałac w Minkowskiem jest własnością prywatną, jego właściciel jest spoza gminy Namysłów - mówi Krzysztof Mucha, wiceburmistrz Namysłowa. - Mieszkańcy wioski ubolewają, że obraca się w ruinę. Jeszcze kilkanaście lat temu była tam świetlica wiejska oraz mieszkania. Najbardziej cieszyłbym się z tego, gdyby rozgłos w mediach o złocie ukrytym w pałacu w Minkowskiem przyczynił się do tego, że turyści zjechaliby się do Namysłowa. Gmina na pewno by na tym skorzystała.

Pojechaliśmy na miejsce do Minkowskiego

Wieści o złocie ukrytym obok pałacu od ponad 75 lat rozniosła się również po wiosce.

- W skrzyniach leżą ukryte 12-kilogramowe sztabki złota - mówi z przekonaniem Jarek, mieszkający w jednym popegeerowskich bloków w Minkowskiem. - Gdybym wcześniej o tym wiedział, to już dawno nocami kopalibyśmy szpadlami w ziemi razem z kolegami!

Wstęp na teren pałacu jest jednak wzbroniony. Zabytek jest własnością przedsiębiorcy z Nowego Targu. Aktualnie, jak podają angielskie tabloidy, pałac dzierżawi fundacja „Śląski Pomost".

Przedstawiciele fundacji nie chcą wpuszczać mediów na teren wykopalisk

- Nie udzielamy informacji polskim mediom. Prezes jest zajęty, nie ma czasu rozmawiać. Proszę opuścić teren inwestycji - powiedział tylko mężczyzna, którego spotkaliśmy obok pałacu, pytając o prezesa Furmaniaka.

Mężczyzna nie pozwolił też robić zdjęć na terenie pałacu.

- Nie stać pana na to. Zgoda na zdjęcia kosztuje kilka tys. złotych na działalność fundacji - uciął mężczyzna.

Co piszą brytyjskie tabloidy o skarbie w Minkowskiem?

W Minkowskiem ma być ukryte 48 skrzyń, w których jest 10 ton złota. Miały one zostać zakopane w dawnej oranżerii na terenie 14-hektarowego parku pałacowego. To skarb, zagrabiony na rozkaz szefa SS Heinricha Himmlera.

Wiadomości o miejscu ukrycia skarbu pochodzi z mapki, którą stworzył oficer SS Michaelis, który zostawił też tajny dziennik. Dokumenty są w posiadaniu Polsko-Niemieckiej Fundacji „Śląski Pomost".

Dlaczego SS-mani mieli ukryć złoto akurat w pałacu koło Namysłowa? Według angielskich brukowców pałac był często odwiedzany przez wysokich rangą oficerów SS, którzy traktowali go jak dom publiczny (stąd „burdel" w tytule artykułu „The Sun”).

Historia skarbu w pałacu w Minkowskiem przypomina głośną sprawę złotego pociągu w tunelu pod Wałbrzychem. Jego poszukiwania zakończyły się fiaskiem, a właściwie nie fiaskiem, tylko wydaniem książki pt. „Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa".

Wiele wskazuje, że 10 ton złota w dawnej oranżerii pałacu w Minkowskiem może być nową odsłoną tego samego szaleństwa. Gorączki szukania ukrytych skarbów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto