Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Przyjazna Gmina” oraz produkt i usługa turystyczna. W Świdnicy nagrodzono najlepszych

red.
W pierwszym dniu konferencji Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy wręczono tytuły „Przyjazna Gmina 2018” a także nagrodzono najlepsze produkty i usługi turystyczne mijającego roku.

Statuetki Przyjazna Gmina 2018 z rąk redaktor naczelnej Forum Biznesu Anny Biszkowieckiej oraz redaktor Marii Leżuchy odebrali:

Gmina miejska o charakterze turystycznym i przemysłowo-usługowym
- w kategorii od 50 to 100 tys. mieszkańców - Miasto Jelenia Góra

To miasto o 900-letniej historii, licznych zabytkach i atrakcjach turystycznych, ale też wiele miejsc niezwykłych, które tworzą klimat miasta. Kotlina Jeleniogórska należy do najciekawszych i najstarszych krajobrazów kulturowych Europy. Obronne kościółki, stare chaty sudeckie, średniowieczne warownie i otoczone romantycznymi parkami pałace. O uroku malowniczego położenia Jeleniej Góry nie trzeba przekonywać chyba nikogo, kto choć raz zobaczył panoramę Starego Miasta na tle Karkonoszy.

Gmina miejska o charakterze wielobranżowym

- w kategorii od 50 to 100 tys. mieszkańców - Miasto Świdnica.

W tym roku nagroda Przyjazna Gmina trafia do Urzędu Miasta Świdnicy za szereg inwestycji i prac, realizowanych na przestrzeni minionych 4 lat, dzięki którym miasto staje się piękniejsze i przyjaźniejsze zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających je turystów. Rewitalizacja Starówki z renowacją kamienic i elemetnów małej architektury, skuteczne wdrażanie ustawy krajobrazowej, dzieki której miasto staje coraz bardziej estetyczne, szereg dziłań z zakresu turystki, sportu i rekreacji, wzbogacającej ofertę Świdniy w zakresie zafospodarowania czasu wolnego – budowa ścieżek rowerowych, zmodernizowana hala sportowa, stadion miejski, czy rewitalizacja Parku Centralnego i Parku Sikorskiego oraz inwestycje w nowoczesny i ekologiczny tabor komunikacji miejskiej. To także szereg akcji rekreacyjno-edukacyjnych, jak np. Świdnica na rowery (w tym roku 1500 uczestników), edukacja regionalnej o księciu Bolku, czy przystąpienie do programów Smart city oraz odsmogowywania miasta.

Gmina miejsko-wiejska o charakterze rolniczym i turystycznym

- w kategorii do 20 tys. mieszkańców - Miasta i Gmina Międzychód.

Międzychód położony jest bardzo malowniczo, wśród czystych jezior i kompleksów leśnych. Turystów czaruje ciekawy i piękny układ urbanistyczny miasta, położonego na przesmyku miedzy jeziorem, a rzeką. Międzychód jest ważnym ośrodkiem gospodarczym w swoim regionie. Ale prawdziwym bogactwem Ziemi Międzychodzkiej jest nieskażone środowisko naturalne i malownicze, krajobrazy.

Gmina miejsko-wiejska o charakterze rolniczo-przemysłowym

- w kategorii do 10 tys. mieszkańców- Gmina Tarczyn.

Zarządzana od 16 lat przez burmistrz Barbarę Galicz gmina Tarczyn łączy w sobie standardy nowoczesności i wspaniałe tradycje. Tarczyn słynie ze znajdujących się tam sadów, króre przewodzą w produkcji najdorodniejszych owoców w Polsce. Atutami tamtejszych terenów są m.in. lasy Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i Warszawskiego Obszaru Chronionego. Tarczyński samorząd stosuje najwyższe standardy jakościowe w zakresie realizowanych inwestycji własnych i świadczonych usług, wykonując liczne przedsięwzięcia infrastrukturalne oraz szkoleniowe oraz dbając o wysoki poziom życia mieszkańców w zakresie edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa, kultury, sportu, ekologii, cyfryzacji czy komunikacji.

Gmina wiejska o charakterze branżowym

- w kategorii do 20 tys. mieszkańców - Gmina Starogard Gdański.

Gmina Starograd Gdański otrzymała nagrodę za współudział w stworzeniu tamtejszego jednego z najciekawszych produktu turystycznego Kociewia – Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz. Pomysł zrekonstruowania XI-wiecznego grodu był inicjatywą Stowarzyszenia FIBULA ze Starogardu Gdańskiego. Stowarzyszenie poszukiwało partnera, który mógłby wziąć na siebie ciężar realizacji inwestycji i znalezienia źródeł finansowania. Wyzwanie to podjęła gmina wiejska Starogard Gdański. Udało się pozyskać środki i inicjatywa działa od 2012 r. Od tego czasu na tym terenie realizowane są inwestycje w ramach kolejnych projektów i programów.

Turystyczny Produkt i Turystyczna Usługa Roku 2018

Idea nagrodzenia najlepszych produktów i usług dedykowanych uczestnikom
i organizatorom turystyki w Polsce powstała cztery lata temu w Świdnicy podczas Kongresu Turystyki Polskiej, kiedy redakcja Forum Biznesu dołączyła do grona partnerów wydarzenia.

Celem programu jest promocja usług i produktów z branży turystycznej, które reprezentują najwyższe standardy oraz gwarantują klientom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie.

Laureatami nagród za działania, projekty, produkty i usługi turystyczne w 2018 roku, zostali:

- w kategorii Turystyczny Produkt:

Sztolnia Królowa Luiza w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Muzeum Górnictwa Węglowego to jeden z największych w Europie postindustrialnych kompleksów turystycznych. To jedyna taka placówka w kraju, która jest jednocześnie samorządową instytucją kultury, obiektem turystycznym, jednostką edukacyjną, zakładem górniczym oraz placówką naukowo-muzealną. W skład muzeum wchodzą obiekty górniczo-turystyczne: Zabytkowa Kopalnia Guido oraz Kompleks Sztolnia Królowa Luiza, która stanowi możliwość poznania całej historii rozwoju i przemian wielu aspektów górniczej rzeczywistości Górnego Śląska. Podziemia, udostępnione po wieloletniej rekultywacji, liczą ponad 200 lat. Kilka tygodni temu uruchomiony został podziemny spływ łodziami korytem dawnej Sztolni, ten najdłuższy tego typu spływ w Polsce liczy ponad 1100 m.

Rezerwat Archeologiczny Genius loci w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Rezerwat Archeologiczny Genius loci od 2012 roku jest działem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, zlokalizowanym na Ostrowie Tumskim. Jest wynikiem starań środowiska archeologów, dążących do zbadania i udostępnienia szerokim rzeszom społeczeństwa miejsca dokumentującego historię wyspy katedralnej z czasów kształtowania się polskiej państwowości i organizacji najstarszego etapu narodzin miasta Poznania. Istotnym elementem ekspozycji jest autentyzm z możliwością bezpośredniego dotyku reliktów, co osiągnięto dzięki unikatowym metodom ekspozycyjnym. Nazwa - Genius loci nawiązuje do tradycji rzymskiej - wybranych miejsc posiadających swojego Ducha Miejsca. Ekspozycja prezentuje m.in. doskonale zachowane konstrukcje drewniano-ziemne z X w.

Twierdza Boyen w Giżyckim Centrum Kultury

Twierdza Boyen należąca do samorządowej instytucji kultury, to unikatowy obiekt i najciekawszy zabytek Giżycka, o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych. Stanowi cenny przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej z połowy XIX w. i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej z tego okresu w Polsce. Twierdza znajduje się na Wyspie Giżyckiej, miejscu o unikatowych walorach przyrodniczych. Miasto realizuje na terenie fortyfikacji kolejne inwestycje oraz imprezy, które ożywiają ten teren. Na przykład Operację Boyen, czyli 4-dniowy piknik historyczny z inscenizacją walk na froncie wschodnim i zachodnim I wojny światowej, z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Polski, Littwy, Rosji, Francji czy Stanów Zjednoczonych.

Twierdza Kłodzko wielokubaturowy i wielopoziomowy obiekt militarny

Twierdza Kłodzko to najwyżej położona twierdza miejska w Polsce o imponującej skali, z ponad 200 kazamatami i 42 stanowiskami artyleryjskimi, z wyjątkowymi w Europie podziemnymi korytarzami oraz wspaniałą panoramą na góry otaczające Kotlinę Kłodzką. Twierdza wyróżnia się skalą i architekturą, spektakularnym położeniem i bogatą historią. Jest wyjątkową atrakcją dla turystów uprawiających turystykę krajoznawczą, kulturową, historyczną, rekreacyjną i kwalifikowaną. Turystom udostępnione są dwie trasy: tzw. naziemna – przez fosy i bastiony oraz przez korytarze. W ofercie jest także „Nocne zwiedzanie Twierdzy” oraz fabularyzowana żywa lekcja historii „Gra o fort”.

Ekspozycja światowej techniki lotniczej w Legendii Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie

To najstarszy i największy tematyczny park rozrywki w Polsce. Działa od 1959 roku Na 26 ha powierzchni znajduje się ponad 40 atrakcji dedykowanych osobom w każdym wieku. W 2015 roku, kiedy większość udziałów w Spółce przejął słowacki inwestor, Tatry Mountain Resorts, chorzowski park przechodzi dynamiczne zmiany, dzięki którym, zamienia się w obiekt rozrywkowy na europejskim poziomie. Tematyka parku nawiązuje do legend, baśni i podań z różnych zakątków świata. Chorzowskie wesołe miasteczko jest do dzisiaj jedną z topowych atrakcji województwa śląskiego, natomiast dzięki poczynionym milionowym inwestycjom, w ciągu ostatnich 3 lat stało się jednym z polecanych i niemal obowiązkowych przystanków na trasie osób odwiedzających województwo.

Sasanka Hotel SPA Resort w Szklarskiej Porębie

Sasanka to wyjątkowy, klimatyczny hotel położony w popularnym, górskim kurorcie. Pokochały go rodziny z dziećmi oraz osoby szukające aktywnego wypoczynku i ceniące sobie zdrowy styl życia. Obiekt podbija serce gości doskonale sprofilowanymi i dopracowanymi pakietami pobytowymi, specjalną eko-ofertą, tworzoną z myślą o szeroko rozumianej filozofii Wellness, świetnie działającym SPA, smaczną kuchnią oraz tym, co podkreślają goście w ocenach pozostawianych na portalach rezerwacyjnych, że jest przyjazny dla osób podróżujących z psami.

- w kategorii Turystyczna Usługa Roku:

Usługi Wellness & SPA by L’Occitane Uroczysko –Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel & SPA

Bywają miejsca, o których bez cienia przesady można powiedzieć, że są wyjątkowe i magiczne, w których wszystko harmonijnie dopieszczone jest do granic możliwości i w których dba się o gości w sposób szczególny. Takim miejscem jest Uroczysko Siedmiu Stawów, ekskluzywny hotel dla wyjątkowych gości stworzony w zabytkowym XVI-wiecznym renesansowym zamku, zachwycający niepowtarzalną atmosferą, wykwitną zdrową kuchnią, która trafia w gust wyrafinowanych smakoszy. Ekipa hotelu dba o to, by wypoczynek w Uroczysku dla każdego był niezapomniany. Tutaj w atmosferze całkowitego relaksu Goście mogą poddać się całej gamie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych i wellness, korzystając z wyjątkowych pakietów, ofert specjalnych.

Usługi ośrodka sportowo-rekreacyjnego Tarnowskie Termy

Tarnowskie Termy to komlleks basenowo-sportowo-rekreacyjny otwarty w 2015 roku Całoroczny kompleks zasilany jest wodami termalnymi, które posiadają właściwości lecznicze wykorzystywane do różnych zabiegów. Tarnowskie Termy to największy aquapark w powiecie poznańskim. Jest to miejsce spotkań, relaksu i regeneracji sił zarówno dla mieszkańców gminy Tranowo Podgórne. jak i dla sąsiednich gmin oraz całego powiatu poznańskiego. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez osoby przyjezdne z dalszych zakątków wielkopolski i nie tylko, szczególnie w weekendy.

Usługi zagospodarowania czasu wolnego w zakresie turystyki i edukacji historycznej, zarówno dla odbiorcy indywidualnego, grup zorganizowanych, jak i klienta biznesowego - Samorządowa Instytucja Kultury Grodzisko Owidz

Grodzisko Owidz w gminie Starogard Gdański, z jedynym w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej (otwartego w ubiegłym roku i nagrodzony rok temu w Świdnicy nagrodą Turystyczny Produkt Roku), przebojem podbija rynek turystyczny, wpisując się w trendy rosnącego zainteresowania dawną słowiańszczyzną i historią wczesnego średniowiecza. W sierpniu był organizatorem pierwszego Festiwalu Mitologii Słowiańskiej. Zrekonstruowany XI-wieczny gród. znajduje się dokładnie w miejscu istniejącego tu przedchrześcijańskiego grodu. Inicjatywa działa od 2012 roku, nieustannie realizowane są tam kolejne inwestycje. Uruchomiono Karczmę Słowiańską, wspomniane Muzeum Mitologii Słowiańskiej. amfiteatr, czy przystań kajakową. Grodzisko bazuje na dorobku naukowców i skupia się na atrakcyjnym przedstawianiu treści historycznych

Nagroda za propagowanie historii Świdnicy dla Świdnickiego Bractwa Rycerskiego

Nagroda za propagowanie po całej Polsce historii Świdnicy w najwierniejszej jej postaci, „zarażanie” ideą powrotów do przeszłości rodzin z dziećmi, które coraz liczniej włączają się w struktury bractwa i biorą udział w przygotowywanych przez nie rekonstrukcjach i pogadankach oraz za organizację wakacyjnego Średniowiecznego Towarzyskiego Turnieju na Zamku Grodziec, który jako olbrzymie widowisko historyczno-turystyczne wpisał się już w lokalną tradycję i stał się produktem turystycznym tego obszaru. Stowarzyszenie Świdnickie Bractwo Rycerskie powstało w 2013 roku skupiając w swoich szeregach osoby ze Świdnicy i okolicznych miejscowości. Tworzą je pasjonaci historii chcący jak najwierniej odtworzyć czasy średniowiecznej Świdnicy w czasie jej największego rozkwitu. Członkowie bractwa odtwarzają różne warstwy społeczne średniowiecznego Śląska oraz rzemiosła dawne.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto