Ruch robotniczy

[email protected]
Ruch robotniczy na Śląsku zaczął kształtować się w drugiej połowie XIX wieku. Tworzono stowarzyszenia robotnicze o charakterze samopomocowym lub kształceniowym.

Ruch robotniczy na Śląsku zaczął kształtować się w drugiej połowie XIX wieku. Tworzono stowarzyszenia robotnicze o charakterze samopomocowym lub kształceniowym. Wtedy również doszło do jednego z pierwszych głośnych strajków - w zagłębiu wałbrzysko-noworudzkim w 1853 roku. Górnicy protestowali przeciwko niekorzystnym dla nich zmianom czasu pracy i zakazie sprzedaży prochu strzelniczego sprowadzanego do kopalń. Strajk tłumiło wojsko.

Pierwszymi formalnymi organizacjami były tzw. komórki związku hirschdunckerowskiego dr. Maxa Hirsha. Organizacja chciała poprawić byt robotników na drodze porozumienia z pracodawcami. Związek znalazł oparcie w kopalniach wałbrzyskich. Na Górnym Śląsku było trudniej. Niemieccy agitatorzy mieli problem z porozumieniem się z polskimi pracownikami, często nie mówiącymi po niemiecku. Robotnicy zrzeszali się więc w związki wyznaniowe, organizowane przez księży. Program tych związków nie był radykalny. Zalecał pracę, kształcenie i stopniowe osiąganie lepszej pozycji majątkowej.

Porozumienia z pracodawcami i chrześcijańska pokora nie sprawdzały się. Dochodziło do strajków. W zagłębiu wałbrzyskim w 1869 roku wybuchł 8-tygodniowy strajk zapoczątkowany żądaniami obniżenia czasu pracy (wynosił on
12 godzin z przerwami na jedzenie w południe i czasem potrzebnym na sprawdzenie list pracowników i modlitwę). W czasie tego strajku część robotników porzuciła Wałbrzych wybierając emigrację do Saksonii, Turyngii, na Śląsk Cieszyński i do zagłębia dąbrowskiego.

Kolejny strajk wybuchł w kopalni "Król" w Królewskiej Hucie na wieść o wprowadzeniu tzw. marek kontrolnych.
Doszło do zamieszek ulicznych. Przeciwko strajkującym wysłano wojsko.

Na Śląsku Cieszyńskim do strajków doszło w zagłębiu karwińskim w 1866 roku.

Wkrótce potem powstały pierwsze organizacje robotnicze. W Austrii już w 1867 roku wydano ustawę zezwalającą na zakładanie towarzystw. Robotnicze towarzystwa samokształceniowe powstały w Bielsku i Ustroniu, a potem w Cieszynie i Trzyńcu.

Najsilniejszą organizacją stało się Bielsko-Bialskie Stowarzyszenie Oświatowe "Harmonia".

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie