Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu już niemal gotowa. Trwają prace ziemne - zdjęcia

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Oto ona, niemal gotowa wieża widokowa w Wałbrzychu.
Oto ona, niemal gotowa wieża widokowa w Wałbrzychu. Elżbieta Węgrzyn
W drugiej połowie grudnia 2023 budowa wieży widokowej w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu jest już na ukończeniu. Wieża ma już pięć podestów i jest doskonale widoczna z wielu miejsc z terenu Wałbrzycha oraz okolic. Sprawdziliśmy, jakie działania na terenie budowy trwają obecnie. Zobaczcie też najnowsze zdjęcia.

Spis treści

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - konstrukcja na ukończeniu

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu rośnie od przełomu zimy i wiosny 2023. W sierpniu ukończono budowę betonowej konstrukcji stanowiącej bazę wieży i dostarczono na Górę Powstańców, w okolice Schroniska PTTK Harcówka (489 m n.p.m.) fragmenty metalowej konstrukcji. Montaż kolejnych tarasów widokowych ruszył na przełomie sierpnia i września, a w pod koniec listopada, szkielet wieży zaczął być widoczny ponad koronami drzew. Dziś, u schyłku 2023 roku, gdy zamontowanych jest już pięć z sześciu podestów 37,5-metrowej konstrukcji, widać ją doskonale z wielu miejsc na terenie Wałbrzycha i okolic. Wieża ta staje się punktem orientacyjnym i zmieniła oblicze Śródmieścia.

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu na ukończeniu. Trwają prace ziemne - zdjęcia
Zgodnie z projektem budowana jest 37,5-metrowa wieża z platformami widokowymi rozmieszczonymi na kilku poziomach połączone z poziomem terenu i ze sobą ciągami schodów oraz rampami.
Elżbieta Węgrzyn

Na placu budowy, liczba oczekujących na połączenie ze sobą i zamontowanie na szczycie wieży elementów - składowanych na szczycie trasy saneczkowej - jest drobną cząstką komponentów oczekujących na montaż latem. Pozostał do zmontowania jeszcze jeden podest będący kondygnacją zwieńczającą całość. Trwają też prace u podnóża wieży od strony głównej alei prowadzącej z Nowego Miasta do Harcówki - w miejscu, gdzie jesienią osunęła się część kamiennego gruntu. Powstały umiejscowione poniżej bazy wieży betonowe podpory na trzech wysokościach.

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu na ukończeniu. Trwają prace ziemne - zdjęcia
obiekt ten stanie się nowym punktem charakterystycznym widocznym z całej okolicy. Zaprojektowana jest tak, aby z każdego z poziomów tarasów widokowych zapewnić atrakcyjne widoki ponad koronami drzew, m.in. na miejską Starówkę.
Elżbieta Węgrzyn

Nasze wcześniejsze relacje z placu budowy

Koniec listopada 2023 - budowa czwartego tarasu widokowego i zdjęcia z niego

Wieża zaczyna wystawać ponad drzewa

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu na ukończeniu. Trwają prace ziemne - zdjęcia
Oto ona, niemal gotowa wieża widokowa w Wałbrzychu.Elżbieta Węgrzyn

Budowa wieży widokowej w Wałbrzychu krok po kroku

Zobaczcie najnowsze zdjęcia - przez Park Sobieskiego do podnóża budowanej wieży widokowej

Oto ona, niemal gotowa wieża widokowa w Wałbrzychu.

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu już niemal g...

Wieża widokowa w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu - przyszły turystyczny hit miasta w szczegółach

  • Budowa tej niepowtarzalnej atrakcji turystycznej ma kosztować 10,169 mln zł, a nadzór zastępstwa inwestycyjnego przedsiębiorstwa „Inwestbud” Sp. z o.o. z Wałbrzycha to dodatkowy wydatek 153 750 zł. Do tego trzeba też dodać koszt powstania projektu. Zadanie to finansowane jest z budżetu Miasta Wałbrzycha, zostało też dofinansowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich.
  • Zgodnie z projektem budowana jest 37,5-metrowa wieża z platformami widokowymi rozmieszczonymi na kilku poziomach połączone z poziomem terenu i ze sobą ciągami schodów oraz rampami.
  • Wieża jest budowania na Górze Powstańców (497 m n.p.m.) w Parku Sobieskiego w okolicy schroniska PTTK Harcówka;
  • Koncepcję wieży zawdzięczamy architektom z ISBA Grupy Projektowej sp. z o.o. z Wrocławia i ona też przygotowała projekt budowlany, techniczny i wykonawczy obiektu, a także koncepcję zagospodarowania terenu wokół, wraz z istotnymi dla parku działaniami dotyczącymi zieleni.
  • Wieża nawiązuje swoim kształtem do przemysłowej tradycji Wałbrzycha. Ma przypominać chłodnię kominową, będzie też zbliżona formą do Wieży Ekologicznej przy Starej Kopalni;
  • Wieża będzie mieć 6 tarasów oraz poziom zerowy, czyli 6 tarasów widokowych oraz parter;
  • W czasie wiatru konstrukcja gotowej wieży może się odchylać nawet o 10 cm od pionu;
  • Powierzchnia zabudowy obiektu widokowego to 600,00 m², a powierzchnia użytkowa 996,00 m²
  • Wymiary wieży w rzucie wynoszą 25,2 x 14,5 x 24,1 x 14,5 x 25,4 x 13,2 metrów;
  • obiekt ten stanie się nowym punktem charakterystycznym widocznym z całej okolicy. Zaprojektowana jest tak, aby z każdego z poziomów tarasów widokowych zapewnić atrakcyjne widoki ponad koronami drzew, m.in. na miejską Starówkę.
  • W wieża wykonana będzie na planie sześciokąta foremnego, co doskonale widać było po kształcie fundamentów.
  • Tarasy wykonane będą z ocynkowanej stali, a całość otoczona będzie siatką z oknami widokowymi;
  • Według projektu wieża nie będzie użytkowana po zmroku, nie zaplanowano innego oświetlenia niż architektoniczne i iluminacyjne.
  • Zgodnie z pierwotną koncepcją wieży, będziemy na nią wchodzić schodami, ale będzie możliwość wykonania na nią dodatkowo windy. Realizowany projekt wykonawczy nie objął tego elementu.
  • Zgodnie z dokumentacją przetargową, projektujący przyjął ,iż ze względów bezpieczeństwa na wieży przebywać będzie mogło łącznie maksymalnie 630 osób. Maksymalne obłożenie 240 osób na platformie wejściowej i pierwszej od doły to 240 osób, a na wyżej położonych tarasach widokowych - maksymalnie 30 osób.
  • Wykonawca zobowiązany jest do wykonania prac w nieprzekraczalnym terminie 13 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli do marca 2024, jednak firmie bardzo zależy na szybkim ukończeniu prac.

Tak plac budowy wyglądał w czerwcu 2023 - zobaczcie film

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto