Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają łowy na mundurowych w Wałbrzychu i regionie. Poszukiwani policjanci i strażacy! Jakie zarobki, a jakie są przeciwwskazania?

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Ślubowanie nowych strażaków w Wałbrzychu - luty 2024.
Ślubowanie nowych strażaków w Wałbrzychu - luty 2024. KM PSP Wałbrzych
Służby mundurowe zapraszają w swoje szeregi, nabór prowadzi policja i straż pożarna. W wałbrzyskiej policji jest aż 40 wakatów, w straży 4, będą kolejne. Sprawdziliśmy, jakie zarobki czekają obecnie na mundurowych.

Spis treści

Policja dolnośląska rekrutuje nieprzerwanie. Najbliższy nabór 4 marca

Regularne nabory prowadzi wałbrzyska policja, obecnie potrzebnych jest około aż 40 funkcjonariuszy. Najbliższy nabór zaplanowano na 4 marca.
W świetle przepisów policjantem może zostać:

 • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii;
 • posiadający co najmniej średnie wykształcenie;
 • nie skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
 • korzystający z pełni praw publicznych;
 • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować;
 • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
 • Mężczyzna powinien posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej – czyli mieć odbytą zasadniczą służbę wojskową lub zostać przeniesiony do rezerwy (odpowiedni wpis w książeczce wojskowej).

Po ukończeniu szkolenia podstawowego zarobki funkcjonariusza wyniosą 4930 zł netto, zaś ukończonych 26 lat to 5300 zł netto. Od marca policjanci mają otrzymać podwyżkę, więc ich uposażenie wzrośnie.

Trwają łowy na mundurowych w Wałbrzychu i regionie. Poszukiwani policjanci i strażacy! Jakie zarobki, a jakie są przeciwwskazania?
Policja rekrutuje - stoisko KMP w Wałbrzychu na Strefowych Targach Pracy.Elżbieta Węgrzyn

Ostatnie ślubowanie wałbrzyskich strażaków

Państwowa Straż Pożarna w Wałbrzychu - pierwsi zaprzysiężeni, poszukiwani kolejni

Rok 2024 jest też przełomowy dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

W połowie lutego w sali wykładowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 odbyło się uroczyste ślubowanie 3 strażaków - w tym jednej strażaczki, którzy w styczniu zasilili szeregi KM PSP w Wałbrzychu.
W styczniu razem z komendantem Krzysztofem Szyszką decyzję o zakończeniu służby podjęło pięciu innych wałbrzyskich strażaków. W tym roku służbę w wałbrzyskiej PSP zakończyć ma łącznie ośmiu doświadczonych strażaków, którzy przez całe swoje życie zawodowe nieśli pomoc mieszkańcom Wałbrzycha i regionu.

27 lutego ogłoszono kolejny nabór kandydatów do pełnienia służby przygotowawczej w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.

 • Liczba stanowisk, na które prowadzony jest nabór: 4 osoby.
 • Stanowisko: stażysta – stanowisko związane bezpośrednim udziałem w działaniach ratowniczo - gaśniczych (służba przygotowawcza)
 • Miejsce pełnienia służby: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, ul. Ogrodowa 20.
 • System pełnienia służby: zmianowy.
Trwają łowy na mundurowych w Wałbrzychu i regionie. Poszukiwani policjanci i strażacy! Jakie zarobki, a jakie są przeciwwskazania?
Ślubowanie nowych strażaków w Wałbrzychu - luty 2024. KM PSP Wałbrzych

Warunki niezbędne wobec kandydatów to:

 • obywatelstwo polskie,
 • niekaralność,
 • pełnia praw publicznych,
 • wykształcenie przynajmniej średnie / średnie branżowe,
 • zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby,
 • wśród niezbędnych zaświadczeń jest zaświadczenie lekarskie o wynikach testu sprawnościowego, a także sprawdzianu dotyczącego lęku wysokości (akrofobii).

Pierwszy etap rekrutacji potrwa do 15 marca 2024, do tego terminu konieczne jest przedstawienie przez kandydatów pierwszego kompletu dokumentów.
Zarobki strażaków zawodowych są zróżnicowane od kwot nieco wyższych niż najniższa krajowa do nawet 10 tys. złotych. Ich mediana to niemal 6 tys. zł brutto, czyli około 4,3 zł netto. Od 2024 roku podwyżki dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej wynoszą około 9%.

Przynależność do służb mundurowych wiąże się również z dodatkowymi profitami pozapłacowymi i możliwością awansu. A w przypadku straży pożarnej, jest to też kwestia prestiżu społecznego. Strażak to od lat zawód największego zaufania społecznego.

Ślubowanie nowych strażaków w Wałbrzychu - luty 2024.

Trwają łowy na mundurowych w Wałbrzychu i regionie. Poszukiw...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trwają łowy na mundurowych w Wałbrzychu i regionie. Poszukiwani policjanci i strażacy! Jakie zarobki, a jakie są przeciwwskazania? - Wałbrzych Nasze Miasto

Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto